czwartek, 10 stycznia 2013

Zapraszamy

CZ
ESC OTO WIADOMOSCI : Wszystko co wiemy o chomikach ....

Żywienie

Chomiki dżungarskie żywią się głównie mieszanką ziaren, nasion i orzechów, uzupełniając dietę świeżymi warzywami i owocami oraz mięsem, nabiałem i owadami (np. larwami mącznika młynarka), które są ważnym źródłem białka. Karmione soczystymi pokarmami rzadko piją wodę, jednak powinny mieć do niej stały dostęp. Jeśli samica chomika nie będzie jadła nabiału ani mięsa po urodzeniu młodych, może tak z nadmiaru stresu, jak i niedoboru białka zjeść swoje młode. Mimo że chomiki dżungarskie mogą zjeść wiele rzeczy, nie należy im podawać między innymi owoców cytrusowych, owoców pestkowych, sklepowej sałaty, resztek z obiadu, słodyczy ani czekolady (która zawiera szkodliwą teobrominę), napojów słodzonych lub gazowanych oraz roślin trujących (którymi są niektóre rośliny pokojowe).

Ubarwienie
Latem kolor chomika dżungarskiego jest na grzbiecie szary, na brzuchu biały. Na bokach ciała mogą występować białe plamy. W zimie futro na grzbiecie jest o wiele jaśniejsze, prawie zupełnie białe. Zmiana koloru futra ma podłoże fotoperiodyczne. W warunkach domowych zmiana ta zdarza się rzadko.

http://www.youtube.com/watch?v=s1agB49mHJE Szalony Chomik
Wiedza
Chomik dżungarski, podobnie jak chomik chiński, ma na grzbiecie pręgę. Kształt jego ciała jest jednak wyraˇnie odmienny - bardziej zaokrąglony. Jego króciutki ogonek i małe łapki są prawie niewidoczne. Porusza się po ziemi jak nakręcana mysz-zabawka. Latem kolor futerka dżungara jest na grzbiecie szary, na brzuchu biały . W zimie futerko na grzbiecie jest o wiele jaśniejsze, zaś u osobników trzymanych w niskiej temperaturze - prawie śnieżnobiałe. W warunkach pokojowych sierść zwierzęcia utrzymuje stale szary odcień. Jedynie na bokach ciała miewa kilka białych plamek. Na wolności chomik ten zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej, a w poszukiwaniu pożywienia wędruje na obrzeża lasów . Nie zapada w sen zimowy i wykazuje dużą aktywność przez cały rok. Chomik dżungarski jest bardzo przyjazny; nie jest agresywny i rzadko kiedy zdarzyło się, że przedstawiciel tej rasy zaatakował swego opiekuna. Chomiki dżungarskie jak i inne chomiki lubią pokarm urozmaicony. W każdym sklepie zoologicznym można kupić gotowy pokarm dla chomików, lecz spożądzając własną mieszankę warto dodać pokarm dla papużek falistych oraz kolby prosa - chomiki dżungarskie bardzo je lubią. Chomiki dżungarskie bardzo lubią się wspinać - warto trzymać je w klatkach, nie akwariach, ponieważ daje to możliwość wspinania.


Mieszkanie chomika

Pomieszczenie

Miejsce w którym stoi mieszkanie chomika powinno spełniać następujące warunki:

temperatura od 20 do 22 °C (poniżej 10°C chomiki ulegają przechłodzeniu a powyżej 27 °C przegrzaniu)
wilgotność ok. 40 do 50 %
klatkę najlepiej jest umieścić na niewielkim podwyższeniu ze względu na przeciąg klatka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym albo obok grzejnika ,klatka powinna znajdować się z dala od odbiorników radiowych i telewizorów, najlepiej w innym pomieszczeniu.Chomik wiekszość swego życia spędza w swoim mieszkanku. Z tego powodu musi być ono dla niego wygodne, a przede wszystkim odpowiednio duże. Na początku musimy zadać sobie pytanie: Klatka, akwarium czy terrarium? Każde z nich ma swoje plusy i minusy, które postaram się Wam przybliżyć.To najpopularniejszy wariant. Klatki są dostępne w każdym sklepie zoologicznym, ale czy są one odpowiednie? Otóż nie wszystkie. Na wstępie powiem, że małe, plastikowe wiezienia nie zaslugują nawet na miano klatki. W klatce na pewno jest dobra cyrkulacja powietrza. To jest jej wielki plus. Niestety jeżeli klatka znajduje się w pokoju z przeciągami to nie sprawdzi się dobrze. Dochodzi również problem rozstawienia prętów. Dla chomika syryjskiego odstęp między prętami nie może przekraczac 1,2 cm, dla chomika dżungarskiego powinien wynosić maksymalnie 1 cm, a dla roborków najlepiej ok. 0,5 cm. Poza tym klatka jest bardzo wygodna w sprzątaniu, łatwo można odczepić kuwetę i umyć ją. Klatka powinna mieć minimalne wymiary podstawy 60x40 cm (np. Teddy Gigant, WD Impex CH2 i CH3). Im większe lokum tym lepsze. Wysokość nie powinna byc duża, najlepsza to taka 40-50 cm. Trzeba być przygotowanym na ewentualność, że chomik zacznie wyczyniać akrobacje na jej suficie i spadnie a upadek z większej wysokości może mieć fatalne skutki.Jego powierzchnia powinna być naprawdę duźa. Preferowana długość to 80 cm (bądź pojemność 100 l), z tym, ze wysokość nie powinna być większa od szerokości). Akwarium jest jednak trudne do umycia, przestawienia i trzeba z nim naprawde uważać, bo szkło może się rozbić. Przy kupnie należy wybierać akwaria, które posiadają jak najmniej silikonu wystającego do wewnątrz. Będzie on na pewno intrygował malego gryzonia do spróbowania jego smaku, a może on być dla niego szkodliwy. Wielkość jest tutaj o tyle ważna, ze w małym akwarium cyrkulacja powietrza jest bardzo słaba. Najlepiej jest tez zrobić na nim pokrywę np. z ocynkowanej siatki o oczku 1x1 cm. Alternatywą akwarium jest Samla czyli pojemnik plastikowy (mleczno-przezroczysty) dostepny w Ikei, dla chomików nadaje się największa wersja (o wymiarach 80x40 cm, cena ok. 50 zł). Jest lżejszy co czyni go łatwiejszym do przenoszenia i czyszczenia. Przykładowe urządzenie samli pokazane jest na zdjęciach poniżej.Terraria to dość droga sprawa, głównie przeznaczone są dla gadów. Musimy mieć wcześniej przygotowane na nie miejsce. Mają wady i zalety podobne do akwarium. Nie są łatwe w sprzątaniu i przenoszeniu trzeba w nich zadbać o dobrą cyrkulację powietrza.


Mowa gestów i ciała

Chomik chudnie i jest otępiały - znaczy: jestem chory lub stary

Kładzie się na grzbiet i pokazuje zęby - boję się, muszę się bronić

Ucieka w trakcie głaskania - mam dosyć.

Zbiera materiał na gniazdo - bedę miała młode, proszę mnie zostawić w spokoju

Ziewa - jestem śpiący i czuję się biezpieczny

Myje się, zbiera jedzenie, wykonuje akrobacje - czuję się dobrze

Jest zdenerwowany - nie mogę spać, za dużo jestem noszony i głaskany

Staje na 2 łapkach - odkryłem coś ciekawego

Jest zoobojętniały na otoczenie, otępiały - jest mi nudno, potrzebuję rozrywki

Drapie się intensywnie - mam infekcję skórną lub alergię

Bezskutecznie próbuje opróżnić torebkę - moja torebka jest zapchana

Ma łzawiące lub sklejone oko lub oczy - mam infekcję oka

Kicha - mam alergię lub jestem przeziębiony

Czołganie się po ziemi - niepewność w nieznanym terenie

Podnoszenie obu przednich łapek - ruch obronny samca atakowanego przez samicę

Uszy skierowane do tyłu - zmęczenie, niepewność, strach, zły humor, agresja

Chód na sztywnych łapach z ogonkiem wzniesionym stromo w górę -strach, gest poddawania się młodych chomików, zwierzętom starszym lub silniejszym

Znaczenie odgłosów wydawanych przez chomiki (nadesłane przez Anię, 01.06.2002)

Skrzeczenie-obrona lub wyrażenie dużego lęku przy zagrożeniu ze strony przeciwnika

Parskanie-dzwięk wydawany podczas ataku, a także przez samce podczas zalotów

Kwiki - agresja, głos towarzyszący mniejszym potyczkom (a także: proszę mnie zostawić w spokoju)

Warczenie, mruczenie - agresja oraz głos wydawany przez samca po kopulacji

Piszczenie - głos wydawany przez opuszczone, młode chomiki


Co zaobserwowałem i co mi chciał przez to pokazać?
Chomik silnie zadrzał-przestrach
Kwiknął-agresywność
Długo się mył-spokuj i zadowolenie
Parskał lub mruczał-grozba
Wspiął się na tylne łapki-uwaga i zciekawienie
Skrzeknął glośno-wielki przestrach
Szeroko ziewnał-odprężenie
Zazgrzytał zebami-agresywność
Rozpłaszczył się-ostrożność
Skakał tu i tam-dobry humor
Położył uszy-ostrożność
Napuszył się-grozba


ZAPRASZAM

1 komentarz: